Przejdź do głównej zawartości

AndroidAPS system zamkniętej pętli nowa jakość leczenia cukrzycy typu 1

   #AndroidAPS #AAPS #zamknietapetla #systemzamknietejpetli #nightscout

Przygodę z systemem zamkniętej pętli #AndroidAPS (#AAPS) rozpoczęłam pół roku temu. Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z diabetologii i sama mam cukrzycę typu 1, ponadto jestem szczęśliwą żoną i mamą 3 dzieci. 

#Systemzamkniętejpętli to kolejny krok w leczeniu cukrzycy typu 1 na miarę XXI wieku. Systemy oparte o algorytm zamkniętej pętli działają już w najnowszych pompach insulinowych dostępnych na rynku, ale od kilku lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem systemy DIY, które trzeba zrobić niejako samemu. "Z hakerów do partnerów" w leczeniu cukrzycy - tak brzmiało hasło twórców aplikacji AndroidAPS na I Forum Nowoczesnej Diabetologii w Poznaniu w 2018r. Jest to chyba najbardziej popularna aplikacja DIY w Polsce (i na świecie?) tworząca system zamkniętej pętli. Kto zna się choć trochę na rejestracji urządzeń, leków, wie, że potrzeba sporo czasu zanim jakaś "nowość" mogła wejść do sprzedaży. Systemy DIY niejako "omijają" ten kosztowny i długotrwały proces rejestracji, ale za to musimy sami brać odpowiedzialność za własną terapię i sami musimy wiedzieć, czy dane rozwiązanie będzie dla nas bezpieczne.

Jak pisałam na wstępie założyłam swoją pętlę pół roku temu. Zrezygnowałam z ówczesnej pompy G640 i przeszłam na najbardziej skomplikowane rozwiązanie, ale możliwie najtańsze.

Moja pierwsza pętla opierała się na:

1. CGM, którym był system Enlite, który przekazywał dane do pompy G640, które to dane przechodziły do glukometru podłączonego kabelkiem do smartfona; 

2. pompy insulinowej Medtronic 722 + urządzenia #RileyLink*, które to przetwarzało fale radiowe (komunikacja pompy) na bluetooth (komunikacja smartfona) 

3. aplikacji AndroidAPS  i aplikacji Nightscout, która otrzymywała cukry z podłączonego glukometru w smartfonie Samsung Galaxy J5. 

Rozwiązanie to było dość skomplikowane, ale działało, chociaż często glukometr odłączał się od telefonu, wówczas odczyty glukozy nie były przekazywane.

Widziałam, że system działa, więc kolejnym krokiem była zmiana CGM. Przeszłam na Dexcom G6, który był najbadziej zalecanym CGM ze wszystkich dostępnych w Polsce, ze względu na dużą dokładność. 

Po pół roku moja pętla ma w końcu takie składowe: 

1. CGM Dexcom G6

2. pompa Accu Check Spirit Combo

3. aplikacja AndroidAPS, aplikacja ruffy, aplikacja Dexcom (patched) na smartfonie Samsung Galaxy M21

Do tego zestawu od początku musiałam utworzyć własną stronę internetową Nightscout. Jest to narządzie pomocne dla tworzenia raportów, dla podsumowań. Natomiast do samego działania pętli strona nie jest dla mnie konieczna. Strona Nightscout niezbędna jest dla rodziców, którzy mają dzieci podłączone pod pętlę. Dzięki Nightscout rodzic może sterować aplikacją, a tym samym pompą zdalnie, przez internet, przez sms-y.  

Nie sądziłam, że moim największym początkowym problemem technicznym po zainstalowaniu pętli będą zrywane połączenia na linii pompa - aplikacja AAPS. Rozwiązanie było całkiem proste - dobre baterie do pompy, ale i tak czasami połączenia się zrywały i musiałam restartować RileyLink i aplikację, aby na nowo sparować urządzenia. Muszę przyznać, że dopiero przy pompie AccuCheck Spirit Combo połączenia bluetooth są nawiązywane szybko i bezproblemowo. Możliwe też, że jest to efekt najnowszej wersji aplikacji AAPS... 

*RileyLink można kupć przez amerykańską stronę oferującą ten produkt, ale są też dostępne już doskonalsze urządzenia przetwarzające fale radiowe na BT

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Jelitówka" i inne bieganki...

Zbliża się czas wakacji i letnich wyjazdów. Posiłki poza własną kuchnią i przebywanie w zbiorowościach mają swoje zalety i wady. Możemy zetknąć się w tym czasie z różnymi problemami, także tymi  żołądkowo-jelitowymi. W skrócie napiszę jak je ograniczyć i pokonać  J Po pierwsze nie panikować, bo zwykle biegunki i wymioty mają charakter samoograniczający się. Najgorsze są pierwsze 2 dni. Najważniejszą sprawą jest odpowiednie nawodnienie. Pić trzeba dużo, najlepiej ile się da, ale najlepiej łyżeczką – czyli bardzo powoli i małymi porcjami. Żeby nawadnianie miało efektywniejszy charakter, najlepiej jest pić płyny nawadniające. Kupuje się je w aptekach w saszetkach, taką saszetkę rozpuszcza się w chłodnej wodzie i pije jak już napisałam – łyżeczką. Osobiście uważam, że dobrze jest mieć chociaż 2-3 takie saszetki w apteczce. Drugim równie ważnym elementem postępowania jest nie rozprzestrzenianie zakażenia, czyli odpowiednia higiena . Mycie rąk osób z otoczenia jak i chorej o

Dieta w chorobie refluksowej przełyku

GERD czyli refluksową chorobę przełyku leczymy tzw. inhibitorami pompy protonowej (w skrócie IPP). Jest to leczenie bardzo skuteczne, ale kiedy zabraknie tabletek objawy powracają, samo leczenie może mieć też objawy niepożądane po kilku latach stosowania, szczególnie dużych dawek. Można znacznie redukować objawy refluksu poprzez leczenie niefarmakologiczne: unikanie palenia tytoniu, picia alkoholu, kawy, herbaty, napojów gazowanych, soku pomidorowego unikanie jedzenia cytrusów,  zmniejszenie objętości posiłków i spożycia tłuszczów,  zmniejszenie spożycia substancji wzdymających i czekolady,  unikanie późnych posiłków,  redukcję masy ciała,  unikanie szybkiego spożywania posiłków,  spanie z uniesioną wyżej głową. Jeśli leczenie IPP jest tylko doraźne, a objawy są dobrze kontrolowane można spróbować zastąpić IPP przez leki ziołowe np. NeoBianacid 1-2xdziennie.