Przejdź do głównej zawartości

Systemy Monitorowania Glikemii porównanie


Porównanie korzystania z
Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w pompie Medtronic Minimed Paradigm 722
a
System Monitorowania Glikemii Flash Abott FreeStyle Libra

Jestem lekarzem i mam cukrzycę typu 1. Tego typu porównań jest dość mało w sieci, dlatego postanowiłam coś dodać od siebie. Nie sponsoruje mnie żadna firma.

Kilka lat używam systemów do monitorowania glikemii. Używam pompy Minimed Paradigm 722. Do tej pompy można podłączyć system Ciągłego Monitorowania Glikemii (System CMG) i widzieć swoje cukry na pompie. Podczas drugiej ciąży używałam sensorów przez cały II i III trymestr i muszę przyznać, że po wielu latach W KOŃCU przekonałam się do nich. Bardzo mi pomogły utrzymać dobre cukry w ciąży. W poprzedniej ciąży i między ciążami próbowałam kilka razy współpracować z CMG, ale cukry były tak rozbieżne z prawdą, że szkoda mi było pieniędzy i nerwów na ten System. Obecnie używam od ponad miesiąca Systemu Monitorowania Glikemii Flash Abott FreeStyle Libra. Dokładność, a raczej niedokładność J jest podobna. Widocznie zasada pomiaru glikemię w płynie śródtkankowym jest taka sama.

Poniżej będę używać skrótu MG (Monitorowanie Glikemii) odnosząc się do obu omawianych Systemów.

Uważam, że należy się nauczyć korzystania z tych obu Systemów. Myślę, że należy używać ich przez minimum miesiąc, żeby nabrać jakiejś wprawy i odnieść wymierne korzyści z dalszego stosowania. W najnowszych zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego jest adnotacja, że jeśli decydujemy się na MG to należy używać go przez minimum 75% czasu. Myślę, że to jest klucz do sukcesu. Nie można używać MG tylko w czasie choroby albo tylko w czasie intensywnego wysiłku/pracy/nauki, bo to zupełnie mija się z celem i można sobie tym nawet zaszkodzić.

Dopiero podczas korzystania z MG przekonałam się jak bardzo i jak mocno zmienia się stężenie glikemii w organizmie po posiłku. Rodzaj posiłku ma zasadniczy wpływ na szybką zmienność wykresu, o czym teoretycznie wiedziałam, ale jak dopiero zobaczyłam na własnej skórze to zrozumiałam J To tak jak czytać o ciąży i być w ciąży J W szczególności w godzinach porannych, kiedy jest duża insulino oporność, widać na wykresach jak bardzo cukry „skaczą”.

 

System CMG i System MG Flash – podobieństwa:

- dobrze działają kiedy są dobre cukry J. Kiedy glikemia podnosi się powyżej 200mg% wówczas rozbieżności między pomiarem na glukometrze a czytnikiem mogą być bardzo duże. Przykładowo w systemie jest cukier 275 (strzałka w górę), natomiast na glukometrze widnieje 202mg%, po 10-12 minutach na sensorze można zobaczyć 290 (strzałka w poziomie), a na glukometrze 231mg%.

- pokazują wynik glikemii, który prawdopodobnie taki był we krwi około 13 minut temu

- w obu urządzeniach mamy wgląd do wykresów glikemii w ciągu dnia (System MG Flash podczas skanowania sczytuje pomiary których dokonuje co kilka minut i przedstawia je na wykresie)

- oba urządzenia możemy podpiąć pod komputer i przeanalizować wyniki na diagramach, wykresach, zobaczyć tendencje itp bajery J

System CMG i System MG Flash – różnice:

- cena, obecnie System MG Flash jest dwukrotnie tańszy. Koszt miesięczny to jakieś 510zł/4 tyg. System CMG wychodzi około 1000zł/4 tyg.

- sensor do CMG w pompie potrzebuje kalibracji co kilka godzin, System MG Flash tego nie potrzebuje! Kalibracja w CMG teoretycznie nie jest problemem, jeśli korzysta się z glukometru, który dogaduje się z pompą (Contur Link). Wtedy pompa bezprzewodowo odczytuje glikemię z glukometru i kalibracja dokonuje się automatycznie. Problem jest w tym, że pompa widzi każdy cukier i kalibruje się każdym cukrem odczytanym z glukometru. A kalibrację powinno dokonywać się kiedy glikemia jest stabilna. Natomiast kiedy korzystam z CMG to mierzę cukier najczęściej wtedy, kiedy glikemia jest właśnie NIESTABILNA, bo wtedy CMG pokazuje dość odmienne wyniki… No i co robić? J  Zapewne nowsze modele pompy mają taką możliwość, aby nie każdy cukier z glukometru był kalibracją?

- System CMG w pompie ma alarmy i sam informuje użytkownika o niskim bądź wysokim cukrze (piszczy, alarmuje) i jest to bardzo cenna funkcja. System MG Flash nie informuje nas o hipoglikemii.  Systemem MG Flash nie skanujemy się co 10 min ! (chyba że ktoś ma jakieś natręctwa), więc w przypadku braku odczuwania hipoglikemii System CMG ma znaczną przewagę nad Systemem MG Flash.  Natomiast trzeba być bardzo ostrożnym w reagowaniu na komunikaty o hipo / hiper , bo tak jak wspominałam, przy wysokich poziomach różnice w wartości mogą być znaczne i nie wolno podawać dawki korekcyjnej insuliny opierając się tylko na wyniku z CMG. U mnie takie właśnie zachowanie na początku używania CMG (bo bardzo chciałam mieć normoglikemię w ciąży) doprowadziło kilkukrotnie niepotrzebnie do hipoglikemii.

 - w systemie Flash niektóre statystyki, np. tendencje do hipo możemy zobaczyć sobie już na urządzeniu, bez konieczności programu komputerowego

- zakładanie sensora, czyli wkłucia, które mierzy cukier, też się nieco różni. Uważam, że o wiele prostsze, mniej bolesne i jakieś takie przyjemniejsze są wkłucia do MG Flash.

Najnowszy model pompy Medtronic G640 ma takiego pilota, który jest jednocześnie glukometrem i pilotem do podawania insuliny oraz czytnikiem CMG. Można pompę schować sobie… gdziekolwiek J i mieć bezprzewodowego pilota-glukometr w kieszeni, na biurku itp. Myślę, że jest to bardzo wygodne, ogranicza do minimum ilość urządzeń (pompa czytnik glukometr). Pompy Roche również swoje pompy wyposażają w „piloty”. System Flash nie jest kompatybilny z żadną pompą (na dziś). Natomiast czytnik Fash jest także glukometrem, do którego używa się pasków Optium Xido. W sierpniu 2017 wypożyczam pompę Medtronic G640 z Systemem CMG i mam nadzieję, że trochę o tym napiszę.

 Ten tekst pisałam dość szybko i może zawierać błędy stylistyczne, za co przepraszam.

Pozdrawiam,
Dorota Skwira-Rutkowska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Jelitówka" i inne bieganki...

Zbliża się czas wakacji i letnich wyjazdów. Posiłki poza własną kuchnią i przebywanie w zbiorowościach mają swoje zalety i wady. Możemy zetknąć się w tym czasie z różnymi problemami, także tymi  żołądkowo-jelitowymi. W skrócie napiszę jak je ograniczyć i pokonać  J Po pierwsze nie panikować, bo zwykle biegunki i wymioty mają charakter samoograniczający się. Najgorsze są pierwsze 2 dni. Najważniejszą sprawą jest odpowiednie nawodnienie. Pić trzeba dużo, najlepiej ile się da, ale najlepiej łyżeczką – czyli bardzo powoli i małymi porcjami. Żeby nawadnianie miało efektywniejszy charakter, najlepiej jest pić płyny nawadniające. Kupuje się je w aptekach w saszetkach, taką saszetkę rozpuszcza się w chłodnej wodzie i pije jak już napisałam – łyżeczką. Osobiście uważam, że dobrze jest mieć chociaż 2-3 takie saszetki w apteczce. Drugim równie ważnym elementem postępowania jest nie rozprzestrzenianie zakażenia, czyli odpowiednia higiena . Mycie rąk osób z otoczenia jak i chorej o

AndroidAPS system zamkniętej pętli nowa jakość leczenia cukrzycy typu 1

   #AndroidAPS #AAPS #zamknietapetla #systemzamknietejpetli #nightscout Przygodę z systemem zamkniętej pętli #AndroidAPS (#AAPS) rozpoczęłam pół roku temu. Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z diabetologii i sama mam cukrzycę typu 1, ponadto jestem szczęśliwą żoną i mamą 3 dzieci.  #Systemzamkniętejpętli to kolejny krok w leczeniu cukrzycy typu 1 na miarę XXI wieku. Systemy oparte o algorytm zamkniętej pętli działają już w najnowszych pompach insulinowych dostępnych na rynku, ale od kilku lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem systemy DIY, które trzeba zrobić niejako samemu. "Z hakerów do partnerów" w leczeniu cukrzycy - tak brzmiało hasło twórców aplikacji AndroidAPS na I Forum Nowoczesnej Diabetologii w Poznaniu w 2018r. Jest to chyba najbardziej popularna aplikacja DIY w Polsce (i na świecie?) tworząca system zamkniętej pętli. Kto zna się choć trochę na rejestracji urządzeń, leków, wie, że potrzeba sporo czasu zanim jakaś "nowość" mogła wejść do sprzedaży.

Dieta w chorobie refluksowej przełyku

GERD czyli refluksową chorobę przełyku leczymy tzw. inhibitorami pompy protonowej (w skrócie IPP). Jest to leczenie bardzo skuteczne, ale kiedy zabraknie tabletek objawy powracają, samo leczenie może mieć też objawy niepożądane po kilku latach stosowania, szczególnie dużych dawek. Można znacznie redukować objawy refluksu poprzez leczenie niefarmakologiczne: unikanie palenia tytoniu, picia alkoholu, kawy, herbaty, napojów gazowanych, soku pomidorowego unikanie jedzenia cytrusów,  zmniejszenie objętości posiłków i spożycia tłuszczów,  zmniejszenie spożycia substancji wzdymających i czekolady,  unikanie późnych posiłków,  redukcję masy ciała,  unikanie szybkiego spożywania posiłków,  spanie z uniesioną wyżej głową. Jeśli leczenie IPP jest tylko doraźne, a objawy są dobrze kontrolowane można spróbować zastąpić IPP przez leki ziołowe np. NeoBianacid 1-2xdziennie.