Przejdź do głównej zawartości

Dieta w nawrotach dny moczanowej



Dieta u pacjentów z dną moczanową wraz z farmakoterapią jest pomocna w zapobieganiu nawrotom i łagodzeniu objawów. Dieta powinna obejmować produkty o małej zawartości puryn, które zwiększają stężenie kwasu moczowego we krwi. Produkty można podzielić na trzy grupy:

  • Produkty, z których powstają małe ilości kwasu moczowego: warzywa (np. bakłażany, papryka, cykoria, kapusta, roszponka, ogórki, marchew, kalarepa, sałata, rzodkiewki, buraki, ziemniaki, pomidory, cukinie, kalafior, seler, szparagi, cebula), owoce (np. jabłka, gruszki, wiśnie, ananas, kiwi, czereśnie, śliwki, truskawki, pomarańcze, banany), przetwory zbożowe (pieczywo razowe, pszenne), ryż, kasze, makarony, mleko i przetwory mleczne, jaja oraz orzechy,
  • Produkty, z których powstają średnie ilości kwasu moczowego: wędliny, kiełbasy, parówki, warzywa strączkowe (np. groszek zielony, ciecierzyca, soja, fasola), mięsa (np. wołowina, jagnięcina, wieprzowina, drób, dziczyzna), dorsz, sandacz, mintaj, szpinak, grzyby, czekolada, kukurydza,
  • Produkty, z których powstają duże ilości kwasu moczowego: podroby (np. wątróbki, serca, nerki, ozorki), wywary mięsne (ROSÓŁ i każda zupa z wywarem mięsnym), ryby i przetwory rybne (np. szproty, śledzie, sardynki, tuńczyk, łosoś wędzony, karp ze skórą, makrela wędzona), owoce morza, galarety mięsne, konserwy, ikra, piwo.
Produkty, z których powstają duże ilości kwasu moczowego powinny być bezwzględnie wykluczone z diety; produkty, z których powstają średnie ilości kwasu moczowego, należy stosować w bardzo ograniczonych ilościach i tylko od czasu do czasu. Produkty z pierwszej listy można i należy stosować bez ograniczeń.

  1. Dieta pacjenta z dną powinna zwierać dużo płynów, nawet do 3 l dziennie. 
  2. Osoby z nadwagą powinny stopniowo ograniczyć nadmierną masę ciała. 
  3. Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, z ograniczeniem tłuszczów, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. 
  4. Powinno się stosować niewielki dodatek tłuszczów roślinnych, takich jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej lniany. 
  5. Alkohol, w szczególności piwo, powinien zostać wyeliminowany.
  6. Zaleca się stosowanie niewielkich ilości tłuszczów pochodzenia roślinnego - margaryn, olejów roślinnych, takich jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek (do stosowania na zimno i na ciepło) oraz olej lniany i słonecznikowy (do stosowania na zimno).
  7. Jako źródło korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3 zaleca się stosowanie oleju rzepakowego, oleju lnianego, a także orzechów włoskich i migdałów. Np. pasta z olejem lnianym budwigowym i chudym twarogiem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Jelitówka" i inne bieganki...

Zbliża się czas wakacji i letnich wyjazdów. Posiłki poza własną kuchnią i przebywanie w zbiorowościach mają swoje zalety i wady. Możemy zetknąć się w tym czasie z różnymi problemami, także tymi  żołądkowo-jelitowymi. W skrócie napiszę jak je ograniczyć i pokonać  J Po pierwsze nie panikować, bo zwykle biegunki i wymioty mają charakter samoograniczający się. Najgorsze są pierwsze 2 dni. Najważniejszą sprawą jest odpowiednie nawodnienie. Pić trzeba dużo, najlepiej ile się da, ale najlepiej łyżeczką – czyli bardzo powoli i małymi porcjami. Żeby nawadnianie miało efektywniejszy charakter, najlepiej jest pić płyny nawadniające. Kupuje się je w aptekach w saszetkach, taką saszetkę rozpuszcza się w chłodnej wodzie i pije jak już napisałam – łyżeczką. Osobiście uważam, że dobrze jest mieć chociaż 2-3 takie saszetki w apteczce. Drugim równie ważnym elementem postępowania jest nie rozprzestrzenianie zakażenia, czyli odpowiednia higiena . Mycie rąk osób z otoczenia jak i chorej o

AndroidAPS system zamkniętej pętli nowa jakość leczenia cukrzycy typu 1

   #AndroidAPS #AAPS #zamknietapetla #systemzamknietejpetli #nightscout Przygodę z systemem zamkniętej pętli #AndroidAPS (#AAPS) rozpoczęłam pół roku temu. Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z diabetologii i sama mam cukrzycę typu 1, ponadto jestem szczęśliwą żoną i mamą 3 dzieci.  #Systemzamkniętejpętli to kolejny krok w leczeniu cukrzycy typu 1 na miarę XXI wieku. Systemy oparte o algorytm zamkniętej pętli działają już w najnowszych pompach insulinowych dostępnych na rynku, ale od kilku lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem systemy DIY, które trzeba zrobić niejako samemu. "Z hakerów do partnerów" w leczeniu cukrzycy - tak brzmiało hasło twórców aplikacji AndroidAPS na I Forum Nowoczesnej Diabetologii w Poznaniu w 2018r. Jest to chyba najbardziej popularna aplikacja DIY w Polsce (i na świecie?) tworząca system zamkniętej pętli. Kto zna się choć trochę na rejestracji urządzeń, leków, wie, że potrzeba sporo czasu zanim jakaś "nowość" mogła wejść do sprzedaży.

Dieta w chorobie refluksowej przełyku

GERD czyli refluksową chorobę przełyku leczymy tzw. inhibitorami pompy protonowej (w skrócie IPP). Jest to leczenie bardzo skuteczne, ale kiedy zabraknie tabletek objawy powracają, samo leczenie może mieć też objawy niepożądane po kilku latach stosowania, szczególnie dużych dawek. Można znacznie redukować objawy refluksu poprzez leczenie niefarmakologiczne: unikanie palenia tytoniu, picia alkoholu, kawy, herbaty, napojów gazowanych, soku pomidorowego unikanie jedzenia cytrusów,  zmniejszenie objętości posiłków i spożycia tłuszczów,  zmniejszenie spożycia substancji wzdymających i czekolady,  unikanie późnych posiłków,  redukcję masy ciała,  unikanie szybkiego spożywania posiłków,  spanie z uniesioną wyżej głową. Jeśli leczenie IPP jest tylko doraźne, a objawy są dobrze kontrolowane można spróbować zastąpić IPP przez leki ziołowe np. NeoBianacid 1-2xdziennie.